Główne projekty

Historia i dane rejestrowe IP

Idea powołania fundacji INSTYTUT PÓŁNOCNY pojawiła się na przełomie XX i XXI wieku, a skrystalizowała się pod koniec 2008 roku w toku dyskusji nad rozwojem uniwersalistycznych idei i działań zmierzających do rozwoju cywilizacyjnego ludzkości. Po bardzo długich i żmudnych przygotowaniach, dyskusjach, opracowaniach statutu i kompletowaniu współpracowników, Instytut Północny został powołany do życia aktem notarialnym z dnia 14 stycznia 2010 r.

Nazwa fundacji: INSTYTUT PÓŁNOCNY (w skrócie: IP) odnosi się nie tylko do zainteresowań kulturą skandynawską i tematyką polarną, ale przede wszystkim do myślenia w skali całego globu, gdyż siedziba fundacji a także filozofia i kultura, z której czerpiemy narodziły się na północnej półkuli Ziemi. Kierunek północny to kierunek uprzywilejowany na kompasie, a właśnie IP chce wskazywać najbardziej optymalny kierunek rozwoju społeczeństw i całej ludzkości. Kierunek północny zwykle wskazuje w górę, a więc może być także symbolem rozwoju, wzrostu, podążania do przodu. Tak właśnie Instytut Północny działa: pracuje nad nowymi systemami zarządzania państwem, promuje innowacyjne technologie, wspiera rozwój sieci telekomunikacyjnej, finansuje badania naukowe zarówno w dziedzinach technicznych jak i podstawowych a także wspiera rozwój przedsiębiorczości i idee związane z logitycznie pojmowanym wolnym rynkiem.

Inne kierunki świata zwykle przypisuje się do konkretnych światopoglądów (wschód, zachód, południe), tymczasem północ to kierunek neutralny, pozbawiony gorących emocji południa, niejako górujący nad innymi kierunkami świata. Obrazuje to perspektywę jaką przyjmuje dla siebie IP.

IP to nowy think tank – zbiornik myśli, z którego czerpać mogą ci, którzy mają ambicję mądrego kierowania mniejszymi lub większymi grupami społecznymi.

Bardzo ważną częścią działalności Instytutu jest wspieranie rozwoju internetu, technologii internetowych, społeczeństwa informatycznego, tworzenie portali internetowych oraz tworzenie użytecznych baz danych dostępnych w sieci. A cóż może lepiej oddawać ”prointernetowość” fundacji niż skrót „IP”? Nasze działania nie ograniczają się tylko do wykorzystywania dostępnych narzędzi programistycznych, propagujemy lepsze wykorzystanie internetu, piętnujemy nieoptymalne wykorzystywanie tego wspaniałego wynalazku, doradzamy odnośnie optymalizacji funkcjonalności i użyteczności stron portali internetowych. Wspieramy także inwestorów, którzy chcą swoje fundusze przeznaczyć na projekty internetowe (start-up’y) czy też jakiekolwiek inne „nieruchomości” w wirtualnym świecie. Także IP inwestuje swoje środki w ciekawe projekty z branży szeroko pojętego internetu. Uważamy, że to właśnie media internetowe będą drogą do wejścia ludzkości do nowej ery cywilizacji wiedzy i mądrości.

Dane rejestrowe fundacji IP:
nazwa: INSTYTUT PÓŁNOCNY
siedziba: Wrocław
adres siedziby: ul. Szpacza 18-20; 51-417 Wrocław

numer w KRS: 0000364819
NIP: 8951982219
NIP UE: PL 8951982219
REGON: 021366182

Rachunek bankowy IP:
PLN: 73 1090 2398 0000 0001 2307 5554

nazwa banku: Santander Bank Polska S.A.
kod SWIFT: WBKPPLPP
Odbiorca wpłat:
INSTYTUT PÓŁNOCNY
ul. Szpacza 18-20
51-417 Wrocław
(Polska / Poland)

Szczegółowe dane adresowe dostępne w sekcji KONTAKT
Adres do korespondencji:
INSTYTUT PÓŁNOCNY
LAMBDA BUSINESS CENTER
ul. Rogowska 127 bud. B skr. 00201
54-440 Wrocław

Logo INSTYTUTU PÓŁNOCNEGO:

po kliknięciu otworzy się grafika w większym formacie
S T A T U T    I PKodeks Etyczny IP